Kaligrafie

Základní informace

Pro zájemce o tradiční japonské figurativní umění nabízíme kurzy japonské kaligrafie (šodó) a tušové malby (sumi-e). Studenti se v kurzech naučí základy použití japonského štětce (fude) a japonské tuše (sumi), a to psaním japonských a čínských znaků nebo malováním obrazů v tradičním stylu rinšo. Jako vzory jim poslouží jak klasická, tak moderní japonská díla. Lektorky budou posluchače vést k poznávání krásy děl a k pochopení jejich estetického smyslu. Ukážou jim způsob jak zacházet se štětcem a naučí je různým formám malířské linky.

Je v obecném povědomí, že „umění štětce“ dokáže navodit pocit klidné mysli. Pojďte se s námi oprostit od povinností každodenního života, plně se soustředit na psaní a zapomenout tak na běžné starosti. Právě z těchto důvodů se v Japonsku mnoho lidí kaligrafií, tušovou malbou a jinými formami umění zabývá.

V našich hodinách bychom rádi dovedli studenty k tomu, aby si během psaní a malování dokázali tyto chvíle plného soustředění užít.

Kurzy kaligrafie v letním semestru 2018/2019

Kurz zaměřený na výuku tradiční japonské kaligrafie. Studenti se naučí zacházet se štětcem, osvojí si různé způsoby tahů a naučí se vnímat jedinečnost tvarů znaků. Zkušenosti v oblasti kaligrafie budou získávat praktikováním tradičního stylu rinšo.

V letním semestru 2018/2019 mají studenti jedinečnou příležitost absolvovat výuku pod vedením dvou zkušených lektorek a vyzkoušet tak dva různé styly praktikování kaligrafie Kaišo a Gjóšo. Lektorky se budou ve výuce střídat.

Lekcí kaligrafie se mohou účastnit jak úplní začátečníci, tak i studenti s jistými zkušenostmi. Posluchači dostávají zadání podle stupně pokročilosti a v hodinách je kladen důraz na individuální přístup. Pomůcky vám budou zapůjčeny.

Japonská kaligrafie (1x týdně)

15 lekcí po 90 minutách

začátek kurzů kaligrafie v letním semestru 28. 1. 2019

místo konání: Palác Lucerna, 3. patro, učebna ikebany.
Vchod do učeben je v blízkosti vstupu do pasáže Lucerna ze Štěpánské ulice (zhruba naproti vchodu do Velkého sálu Lucerny).

Běžná cena: 2 950 Kč
Členové ČJS (po slevě): 2 450 Kč
Ceny za jednotlivé lekce: 250 Kč, pro členy (po slevě): 220 Kč

Na jednotlivou lekci je nutné se přihlásit nejpozději do čtvrtka předcházejícího pondělnímu kurzu, a to do 15 hodin na office@japan.cz (ve zprávě uveďte – své jméno a příjmení, email a telefon); kurzovné lze předem zaplatit v KIS ČJS v otevíracích hodinách nebo převodem na účet ČJS.

Rozvrh kurzů kaligrafie

LEKTORDENČASUČEBNA1. LEKCE
Tsugumi Tanaka
Mari Kučera
pondělí17.00–18.30Učebna Ikebany – Palác Lucerna28. 1.
Tsugumi Tanaka
Mari Kučera
pondělí18.45–20.15Učebna Ikebany – Palác Lucerna28. 1.

Rozvrh se může změnit v závislosti na počtu přihlášených v jednotlivých kurzech.