Hanami
Již po staletí obdivují Japonci krásu sakurových květů, někdy je uctívají jako božstva, jindy je používají jako dobrou výmluvu pro párty.
První zmínky o oslavách nádhery rozkvetlých sakur se objevují již v Kojiki (kronice z počátku 8. století), kde jsou sakury považovány za božskou moc, která chrání horu Fuji. Podle legendy značil rozkvět sakur příchod strážných božstev z hory a začátek vhodné doby pro sázení rýže. První Hanami, neboli pozorování sakurových květů, pořádal císař Saga v roce 812, během oslav se bohatě hodovalo, psala se poezie a to vše za pozorování různých třešňových květů (od bílých až po tmavě růžové). Postupně se zvyk Hanami rozšířil mezi aristokratickými kruhy a v celém Japonsku se vysazovalo čím dál více sakurových stromů. V první polovině 18. století se zvyk Hanami rozšířil i mezi běžné obyvatele.
V současnosti se již v únoru ve zprávách postupně objevuje předpověď rozkvětu sakur a v době od dubna do května přes celé Japonsko probíhají pikniky a setkání přátel, rodiny či kolegů z práce pod sakurovými stromy. Účastníci si pochutnávají na domácích či kupovaných delikatesách, popíjejí saké, zpívají, baví se a hlavně pozorují pomíjivou nádheru přírody, která se probouzí po zimním spánku.
Hanami se snažíme v jeho co nejvíce autentické podobě nabídnout v parku Hanspaulka na Praze 6 ve společnosti tamních krásných sakur.
O minulých ročnících se můžete dočíst zde: