Japonské snímky na Febiofestu 2020

V souvislosti s nařízením Ministerstva zdravotnictví bylo pořádání Febiofestu do odvolání zrušeno. Zakoupené vstupenky budou vráceny, více informací na oficiálním webu festivalu či na info@colosseumticket.cz

27. ročník Febiofest představí hned několik snímků od japonských režisérů. Pokud se Vám stýská po festivalu japonských filmů Eigasai, vyražte koncem března v Praze a do 9. 4. v dalších regionech České republiky do vybraných kin.

Image result for febiofest 2020

Podrobný program celého festivalu najdete na oficiálních stránkách https://www.febiofest.cz/
Nyní však k již zmiňovaným japonským filmům…

PRVNÍ LÁSKA, Takashi Miike 2019
20. 3. 17.00
21. 3. 22.00
22. 3. 14.30
Cinestar Anděl

Mladý neúspěšný boxer a drogově závislá prostitutka se připletou k nevydařenému obchodu s drogami, který vyústí ve válku gangů. Nepravděpodobný pár se bude muset v průběhu jedné noci v Tokiu hodně snažit, aby se dožil rána. Komediální krimi drama s nádechem estetiky filmu noir volně prostupuje různými žánry a velmi otevřeně zobrazuje násilí a sex. Snímek získal nominace na několika festivalech včetně festivalu v San Sebastiánu.
TAKASHI MIIKE – mistr hororu a akčních filmů nedokončil filmovou školu a vypracoval se od nuly až na asistenta režie v televizi. V 90. letech začal produkovat své vlastní nízkorozpočtové akční filmy, které se proslavily otevřeností v sexu a násilí. V současnosti natáčí především mysteriózní horory. Za svou tvorbu získal řadu ocenění na festivalech po celém světě.

ZLODĚJI KONÍ. CESTY ČASU, Lisa Takeba a Yerlan Nurmukhambetov 2019
22.3. 20.00
24.3. 22.30
27.3. 18.00
Cinestar Anděl

Ondasyn odchází na městský trh, aby tu s ostatními vesničany prodal koně. Když ho cestou zabijí zloději koní, zůstane jeho žena Aigal sama se synem Olzhasem a dvěma dcerami. Za pomoci vesničanů svému manželovi vystrojí pohřeb a rozhodne se, že odejde zpátky ke své rodině. V tu chvíli se objeví muž, který ji beze slova před osmi lety opustil. Muž, kterému je Olzhas až příliš nápadně podobný. Meditativní drama zkoumá vztahy mezi syny a otci.
LISA TAKEBA: Japonská režisérka a scenáristka patří mezi vycházející hvězdy japonské kinematografie a její snímek Haruko chôjô genshô kenkyûjo byl uveden na festivalu v Rotterdamu.

ČOKOLÁDA PANA H., Takashi Watanabe 2019

Řemeslná výroba čokolády jako umělecké vyjádření podobající se poezii či hudbě – i tak by se dalo označit sladké potěšení z dílny japonského cukráře Hironobu Cujigučiho. Držitel pěti ocenění prestižního pařížského veletrhu čokolády Salon du Chocolat by se svým nevídaným kulinářským dílem vycházejícím z japonských tradic rád získal toto ocenění i po šesté. Lyrický dokumentární portrét sleduje cestu za jedinečnou sladkou chutí s příměsí rýžové mouky a čajových lístků.
TAKASHI WATANABE od roku 2003 pracuje v TV Asahi Productions, kde se v rámci televizního zpravodajství podílel na rozhovorech s více než stovkou spisovatelů, politiků a obchodníků. Jedinečný filmový dokument Le Chocolat de H. je jeho celovečerní debut.

HIROKAZU KOREEDA NA FEBIOFESTU V PRAZE!

Pražskou část Febiofestu zakončí 27. března v CineStaru Anděl film Pravda mistrného japonského tvůrce Hirokazu Koreedy. Snímek, který měl světovou premiéru na podzim na festivalu v Benátkách. Hirokazu Koreeda získal mnoho ocenění, v neposlední řadě Zlatou palmu v Cannes v roce 2018 za svůj předposlední film Zloději. Febiofest ocení tohoto výjimečného filmaře cenou Kristián.

Profil japonského filmaře Hirokazu Koreedy nabídne od 20. do 27. března celkem devět filmů, které natočil od roku 2004 do současnosti. Filmy budou prezentovány v Edison Filmhubu ve dnech 26. a 27. 3. Svůj profil zakončí japonský mistr rodinných drobnokreseb úvodem předpremiéry svého nového snímku Pravda (2019) na slavnostním zakončení.

NEHYBNÁ CHŮZE, 2009
20.3. 19.30 Edison Filmhub

Ryota a jeho sestra Chinami každé léto přijíždějí do domu svých rodičů, aby si připomněli tragickou smrt nejstaršího bratra, který se před patnácti lety utopil. V domě vládne pochmurná atmosféra a vše zůstalo na stejném místě jako v onen den. Během jednoho letního dne se odkrývá vnitřní rodinné drama. Když všichni zasednou ke slavnostní večeři, začíná být jasné, že zármutek a zášť spojují tuto rodinu stejně silně jako láska.

NAFUKOVACÍ PANNA, 2009
20. 3. 14.00 Cinestar Anděl
22. 3. 19.30 Edison Filmhub

Hideo je muž ve středním věku, který nemá žádné přátele. Jeho jediným společníkem je nafukovací panna v životní velikosti Nozomi. Jednoho dne Nozomi zjistí, že má srdce a stal se z ní člověk. Postupně začne prozkoumávat venkovní svět, o kterém doposud neměla ani tušení. Velmi rychle ale zjišťuje, kolik bolesti a zmatků může srdce způsobit. Tragikomické drama s prvky fantasy se volně inspiruje populárním japonským komiksem manga od Joshiie Gōda.

NIKDO TO NEVÍ, 2004
21. 3. 10.30 Cinestar Anděl
26. 3. 18.30 Edison Filmhub

Čtyři sourozenci žijí se svou matkou v malém bytě v Tokiu. Aby ušetřili na nájemném, matka přihlásila jen nejstaršího syna Akiru a zbytek dětí je v bytě načerno. Jednoho dne najdou na stole trochu peněz a vzkaz, ať se Akira o své sourozence postará. Opuštěné děti se snaží čelit těžkému osudu a vytvoří si svůj malý svět v uzavřeném bytě. Když ale přes práh vstoupí okolní svět, křehká rovnováha se zhroutí. Dokážou přežít jen s odhodláním a odvahou?

PŘÁNÍ, 2011
21. 3. 19.30 Edison Filmhub
27. 3. 15.00 Cinestar Anděl

Bratři Koiči a Rjunosuke byli při rozvodu rodičů rozděleni. Zatímco jeden žije s matkou, druhý zůstal s otcem a oba chlapce dělí stovky kilometrů. Jsou spolu sice ve spojení, ale jejich největším přáním je, aby zase mohli žít spolu v jedné domácnosti. Jednoho dne se Koiči dozví, že na místě, kde se potkávají protijedoucí rychlovlaky, se plní všechna přání. S pomocí rodiny vymyslí Koiči plán a s partou kamarádů vyráží na cestu za zázrakem.

JAKÝ OTEC, TAKOVÝ SYN, 2013
22.3. 12.00 Cinestar Anděl
26. 3. 21.45 Edison Filmhub

Rjota je úspěšný architekt, který tráví dlouhé hodiny v práci, aby zajistil svou ženu a šestiletého syna. Jeho život je pečlivě nalinkovaný a nic není ponecháno náhodě. To vše se zhroutí ve chvíli, kdy se Rjota dozví, že jeho syn byl v porodnici vyměněn za jiného chlapce. Obě rodiny se musejí rozhodnout, co bude dál. Komorní drama navazuje na japonskou tradici filmů zkoumajících rodinné vztahy a pokládá otázky, na které není snadné odpovědět.

NAŠE MALÁ SESTRA, 2015
23. 3. 17.00 Edison Filmhub
24. 3. 15.30 Cinestar Anděl

Tři sestry Sači, Jošina a Čiko spolu žijí ve velkém domě. Když zemře jejich otec, který je před patnácti lety opustil, vydají se na pohřeb. Na venkově, kde bydlel, se setkají s dospívající nevlastní sestrou Suzu. Velmi rychle se s ní spřátelí a nabídnou jí, aby žila s nimi. Suzu souhlasí a pro čtyři sestry začíná nový život plný radostných zvratů. Čechovovské melodrama bylo nominováno na Oscara a získalo cenu diváků na MFF San Sebastián.

PO BOUŘI, 2016
24. 3. 19.30 Edison Filmhub

Rjota se nedokáže přestat opájet svou dávno zašlou slávou kdysi úspěšného spisovatele. Veškeré peníze, které si vydělá jako soukromý detektiv, utrácí za hazardní hry a jen těžko zvládá platit alimenty na svého syna. Po smrti otce se Rjota snaží znovu navázat kontakt se svou rodinou, která už nad ním dávno zlomila hůl, a získat si synovu ztracenou důvěru. Když s nimi zůstane jedné letní noci kvůli bouři uvězněný v bytě, získá další šanci.

ZLODĚJI, 2018
25. 3. 16.00 Edison Filmhub

Osamu s rodinou žije na periferii Tokia a kromě příležitostných prací se živí drobnými krádežemi. Když se vrací s ukradeným zbožím domů, pravidelně vídá malou holčičku, která si v nočním mrazu sama hraje na balkóně. Osamu se rozhodne, že zanedbávané dítě rodičům vezme a bude se o něj starat. Tím ale rozpoutá lavinu událostí, které odhalí překvapivé tajemství Osamovy rodiny. Citlivé drama o mezilidských vztazích získalo Zlatou palmu v Cannes.

PRAVDA, 2019
27. 3. 15.00 Edison Filmhub
27. 3. 18.00 Kino Ponrepo
27. 3. 19.30 Cinestar Anděl

Fabienne (Catherine Deneuve) je hereckou hvězdou francouzského filmu, jež vždy dávala přednost práci před vším ostatním. Publikování jejích memoárů uspíší návštěvu dcery Lumir (Juliette Binoche) s manželem Hankem (Ethan Hawke) a malou dcerou. Shledání matky herečky a dcery scenáristky se rychle mění v konfrontaci nad podobou minulosti, pravdy i lži. První anglicky mluvený snímek japonského režiséra Hirokazu Koreedy měl premiéru na MFF v Benátkách.