Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

Japonská ústava včera a dnes

Japonská ústava včera a dnes

Srdečně vás zveme na přednášku věnovanou tématu japonské ústavy v podání Lukáše Krause. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: úterý 6. prosince 2016, 18.00 – 19.30
Místo konání: KIS ČJS, Na Můstku 8/380, Praha 1
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS

Na pravidelných demonstracích na jaře a v létě roku 2015 protestovali před japonským parlamentem rozhořčení lidé proti navrhované „Legislativě o míru a bezpečnosti“ (Heiwa-Anzen Hōsei), podle níž by mohlo Japonsko za určitých podmínek použít ozbrojené síly (přesněji, Síly sebeobrany, zkráceně „SDF”) při pomoci spojenecké zemi v případě jejího napadení (tedy tzv. omezený výkon práva na kolektivní sebeobranu), což dosavadní interpretace Čl. 9 japonské ústavy neumožňovala. I přes protesty, obecně nízkou podporu široké veřejnosti a obstrukcím opozice byly kontroverzní zákony z dílny administrativy premiéra Šinzóa Abeho po hlasování ve Sněmovně reprezentantů (15. 7. 2015) definitivně schváleny 19. 9. 2015 i Sněmovnou radních. Změny, které Abeho nové bezpečnostní zákony přinesly, je třeba vnímat ve světle historie poválečného ústavního a politického vývoje Japonska. Přednáška se zaměří na historickou a současnou debatu o interpretaci a revizi japonské ústavy.

Lukáš Kraus vystudoval právo a právní vědu na PF UK a bezpečnostní studia na FSV UK. Rok studoval japonskou společnost a mezinárodní vztahy na Univerzitě v Kóbe. Na různých pozicích (stážista, právník, advokátní koncipient) spolupracoval s významnou českou protikorupční organizací. Nedávno se vrátil z Japonska, kde v rámci japonského vládního stipendia (MEXT) zkoumal na Tokijské univerzitě vývoj japonské bezpečnostní politiky.

Platbu za přednášku můžete provést buď převodem na náš účet 15338004/2700 (do zprávy pro příjemce prosím uvádějte „vaše příjmení přednáška ústava“. Nebo můžete platit hotově v naší kanceláři Na Můstku 8/380 od pondělí do čtvrtka od 12 do 17 hodin.

Událost na Facebooku >>>