Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

5 let po katastrofě

Katastrofa v Tohoku rok pote

Bezmála dvacet tisíc životů vyhaslo během několika minut, miliony dalších byly navždy poznamenány. Higaši Nihon dai-šinsai, neboli Velká katastrofa Východního Japonska, vryla nesmazatelnou stopu do srdce i půdy Japonska. Modlíme se za mrtvé, soucítíme s postiženými – ale především se snažíme podpořit všechny, kdo to nevzdali, zatli zuby a Východní Japonsko vyhrabávají nikoliv z popela, ale z nánosu slaného bahna na polích i v duši. „Kupujte šťavnaté ovoce z Tóhoku”, „Vyhledávejte pochoutky z Tóhoku”, „Navštivte Tóhoku”. Kampaň která se v souvislosti s pátým výročím v Japonsku vede už řadu týdnů hraje jednoznačně na pozitivní strunu. Pomozme tím, že umožníme aby lidé v Tóhoku mohli dělat svoji práci tam, kde se narodili oni i jejich předkové, aby pocítili, že „žijeme společně” (jak psala naše milá Šóko Kanazawa) a sdílíme jeden osud, ve kterém jeden druhému můžeme být oporou. Ať žije Tóhoku! Ať žije Fukušima! Modleme se a pomáhejme, aby láska a naděje zvítězila nad krutým osudem, abychom společně obstáli nejen ve sprintu, ale i v maratonu...

Kanazawa Shoko - Tomo Ni Ikiru

Kanazawa Shōko – Tomo Ni Ikiru (Žít společně)

„Naše” děti pět let poté

Od velkého zemětřesení, které způsobilo rozsáhlé škody v oblasti japonského Tóhoku, uběhlo pět let. Díky laskavé podpoře a finančním příspěvkům od lidí v České republice mohla Česko-japonská společnost v roce 2012 pozvat do Čech 28 dětí z mimořádně postižených měst Ófunato a Rikuzen Takata.

Lukáš Kraus, jeden ze studentů Univerzity Karlovy, kteří se tehdy nabídli jako tlumočníci a průvodci japonských dětí po České republice, navštívil loni spolu s paní Secuko Ótakou a paní Jukiko Muratou ze Společnosti japonsko-českého přátelství „naše” děti v jejich domovských městech. Toto setkání jej inspirovalo k sepsání textu o současném stavu postižené oblasti Tóhoku a problému jaderné elektrárny Fukušima, který si můžete přečíst přes níže uvedený odkaz.

Již téměř dospělé děti, které kdysi navštívily Českou republiku, i ostatní lidé z postižených oblastí si dodnes velice váží podpory, které se jim dostalo z celého světa. Stejně tak i srdce nás všech v Česko-japonské společnosti, ale nepochybně i všech, kdo nám tehdy pomohli, jsou s Japonskem stále nerozlučně spjata.

Harumi Jamada

Text Lukáše Krause si můžete přečíst zde.