Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

Přednášky Tomáše Jurkoviče o japonské literatuře

tanizaki-prednaska

Srdečně vás zveme na dvě přednášky o japonské literatuře, věnované dílům Džun’ičiróa Tanizakiho a Harukiho Murakamiho, kterými vás provede Tomáš Jurkovič, dvorní překladatel beletrie Harukiho Murakamiho.
Čas a místo konání: 3. 5. a 10. 5. od 18.00, Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8, 110 00 Praha 1.

3. května. od 18.00 – Dvě Tanizakiovy historické mystifikace

Úniky do japonské historie představovaly pro slavného Džun’ičiróa Tanizakiho lákavou možnost, jak naplno popustit uzdu tvůrčí imaginaci. Svá nejlepší díla často zakládal na „skutečných“ historických dokumentech.

Novely Mateřská bylina jošinská a Tajná historie pána z Musaši jsou příkladem podobné Tanizakiho historické mystifikace, zároveň ale také ztělesňují dva zcela opačné póly autorovy tvůrčí fantazie: touhu po matce a touhu po tyranských ženách...

10. května. od 18.00 – Dějiny jako posedlost

Ve svém prvním „profesionálně“ napsaném románě Hon na ovci se Haruki Murakami s nebývalou energií pustil do kritiky soudobého Japonska, typické pro jeho první tvůrčí období. Z původního záměru „napsat něco o ovcích“ nakonec vzešla nezapomenutelná „postava“ ovčího démona jako alegorie temných událostí moderních japonských dějin a jejich vlivu na aktuální současnost.

 

Hlásit se můžete na adrese: office@japan.cz
Cena: za obě přednášky 200 Kč (160 Kč pro členy ČJS), za jednu přednášku 100 Kč (80 Kč pro členy ČJS).
Platbu za přednášku/y můžete provést buď převodem na náš účet 15338004/2700 (do zprávy pro příjemce, prosím, uvádějte „příjmení přednáška/y o literatuře“. Nebo můžete platit hotově v naší kanceláři Na Můstku od pondělí do čtvrtka od 12 do 17 hodin.