Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

Odešel Isao Onoda

Onoda Isao

Dne 10. 4. 2016 odešel do japanologického nebe Isao Onoda, náš milovaný učitel na japanistice. Byl to on, který nás učil první japonské písničky, vařil s námi první japonská jídla, opravoval naše první eseje psané neohrabanou japonštinou.

Byl oblíbeným společníkem na japanologických večírcích, miloval české pivo, kterému také zasvětil velkou část svého profesního života. Duchem byl však umělec, jeho obrazy lyricky zachycovaly průběh jeho dnů. Svou malířskou tvorbu prezentoval mimo jiné na výstavě v někdejších prostorách firmy Nichietsu v Bořivojově ulici. Uplatnil se dokonce i jako herec – výborně ztvárnil titulní roli ve filmu Kawasakiho růže.

Onoda Isao - obraz

Je jen málo oborů, kterým se nevěnoval. Miloval cestu japonského meče. Miloval japonské zahrady, které i sám realizoval, stejně jako kaligrafii. Miloval lingvistiku (v poslední době hledal například souvislosti japonských a evropských výrazů a jejich společné kořeny), psal japonské básně.

Byl vynikající kuchař, jeho sushi byly nejlepší široko daleko.

Onoda Isao Onoda Isao

Přestože v podstatě celý dospělý život strávil v Čechách, vždy dodržoval tradiční japonské zvyky, jako je novoroční psaní kaligrafie nebo vaření nekonečně dlouhých nudlí.

Byl to jedinečně renesanční člověk, který ať se pustil do čehokoliv, dělal to dobře a s láskou.

Kristina Kopáčková

Onoda Isao - obraz