Dny Kyota v Praze

Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

AKTUALITY

Přednášky Tomáše Jurkoviče o japonské literatuře

tanizaki-prednaska

Srdečně vás zveme na dvě přednášky o japonské literatuře, věnované dílům Džun’ičiróa Tanizakiho a Harukiho Murakamiho, kterými vás provede Tomáš Jurkovič, dvorní překladatel beletrie Harukiho Murakamiho.
Čas a místo konání: 3. 5. a 10. 5. od 18.00, Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8, 110 00 Praha 1

Podrobnosti >>>

Odešel Isao Onoda

Dne 10. 4. 2016 odešel do japanologického nebe Isao Onoda, náš milovaný učitel na japanistice. Byl to on, který nás učil první japonské písničky, vařil s námi první japonská jídla, opravoval naše první eseje psané neohrabanou japonštinou.

Onoda Isao

Celý článek >>>

O prvních překladech japonské literatury do českého jazyka (přednáška)

preklady-prednaska

14. 4. 2016, 16.30

Místo: Knihovna na Vinohradech, Vinohradská 69, 120 00 Praha 2
Pořadatelé: Česko-japonská společnost, Knihovna na Vinohradech, Velvyslanectví Japonska v ČR
Přednáší Tomáš Jurkovič (v češtině).
Překladatel beletrie Harukiho Murakamiho pohovoří o kouzlu japonské literatury, seznámí vás s japonskými literárními díly, která vyšla knižně česky a s historií českých překladů. Představí rovněž do češtiny přeložené publikace, které se v současnosti dají zakoupit v knihkupectvích.
Vstup volný.
Hlásit se můžete na e-mailové adrese Knihovny na Vinohradech: knihovna@knv.cz
www.knv.cz
Další dvě přednášky Tomáše Jurkoviče připravuje Česko-japonská společnost na konec dubna a začátek května. Podrobnosti zveřejníme na našich stránkách v nejbližší době.

Dny japonské kultury v Muzeu hlavního města Prahy: Tajemství města Kjóta

origami

13. – 14. 4. 2016, 9.00 – 12.30

Místo: Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52/1554, 180 00 Praha 8>
Pořadatelé: Muzeum hlavního města Prahy, Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR
Program určený studentům druhého stupně ZŠ a studentům SŠ.
Program: Přednáška o Japonsku a Kjótu (u příležitosti 20. výročí partnerství měst Praha a Kjóto). Dílny japonské kultury, ve kterých si děti vyzkouší japonskou hru fukuwarai, kaligrafii, naučí se používat hůlky, složí si origami, zazpívají japonské písničky a další.
Hlásit se můžete na stránkách Muzea hlavního města Prahy:
www.muzeumprahy.cz/tajemstvi-mesta-kjota

Česko-japonský koncert mladých hudebníků

Rádi bychom vás informovali o dvou koncertech českých a japonských hudebníků, které se uskuteční nejprve v Litomyšli, a pak v Praze. Volné vstupenky na koncert v Rudolfinu budou k vyzvednutí také v KIS ČJS Na Můstku 8/380 od 21. 3. v otevíracích hodinách.

Koncert Litomyšl

Podrobnosti >>>

Kurz strategické hry go pro začátečníky

Go je starobylá asijská desková hra, v níž spolu dva hráči soupeří o ovládnutí desky. Pro nezasvěceného může hra vypadat na první pohled všedně, mezi soupeři však přesto zuří hrozivé bitvy, kde jsou odvážné výpady střídány promyšlenými oběťmi kamenů, úskočnými triky, ale i nenadálými katastrofami.

Přijďte se tuto krásnou a zábavnou hru naučit i vy!

Go

Celý článek >>>

5 let po katastrofě

Bezmála dvacet tisíc životů vyhaslo během několika minut, miliony dalších byly navždy poznamenány. Higaši Nihon dai-šinsai, neboli Velká katastrofa Východního Japonska, vryla nesmazatelnou stopu do srdce i půdy Japonska. Modlíme se za mrtvé, soucítíme s postiženými – ale především se snažíme podpořit všechny, kdo to nevzdali, zatli zuby a Východní Japonsko vyhrabávají nikoliv z popela, ale z nánosu slaného bahna na polích i v duši.

Katastrofa v Tohoku rok pote

Celý článek >>>

Jak se chovat k japonskému meči a jeho údržba (přednáška)

Přednáška se uskuteční 15. března od 18.00 v KIS ČJS Na Můstku 8/380. O historii, současnosti a dalších zajímavostech týkajících se japonského meče pohovoří Bohumil Planka.
Vstupné 100 Kč, členové ČJS 80 Kč.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Výtěžek z přednášky poputuje na dobročinný projekt Kaligrafie pro Motol, do kterého se Česko-japonská společnost zapojila.

Prednaska - pozvanka

Ninjutsu a skryté zbraně shinobi (přednáška)

17. března od 18.00 si můžete poslechnout přednášku Pavla Slavíka zaměřenou na bojové umění ve víceúčelovém sále Japonského informačního a kulturního centra, který nám laskavě zapůjčilo Velvyslanectví Japonska v ČR.
Vstup volný bez rezervace.

Ninjutsu

Dílna kaligrafie: styly tenšo, reišo a výroba razítka

Na 6. – 8. května připravujeme kaligrafickou dílnu pod vedením japonského mistra, určenou zájemcům, kteří již mají s kaligrafií nějaké zkušenosti. Přihlášky přijímáme do 17. března na adrese office@japan.cz
Cena dílny: 3000 Kč
Kaligrafie

Podrobnosti >>>

40. ročník soutěže Nihongo Benron Taikai
a soutěž v psaném japonském projevu

Jubilejní ročník soutěže Benrontaikai se letos koná 16. dubna od 13.00 do cca 17.00 v Mramorovém sále Paláce Lucerna. Rádi uvítáme jak účastníky, tak diváky (shrnutí jednotlivých projevů bude k dispozici v češtině).
Zájemci o účast v soutěži v mluveném i psaném projevu se mohou hlásit do 18. března.

Nihongo Benron Taikai

Podrobnosti, přihláška >>>