Dny Kyota v Praze

Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1, tel. 224 216 032 (Po – Čt 12.00 – 17.00)

Stránky Česko-japonské společnosti jsou v rekonstrukci. Děkujeme za trpělivost a omlouváme se za nepříjemnosti a nepohodlí spojené s jejich užíváním.

AKTUALITY

Josakoi sóran – workshop japonského tance

Yosakoi – Soran

Srdečně vás zveme na workshop japonského tance josakoi pod vedením Lucie Hayashi. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: neděle 29. května 2016, 15.00 – 16.30
Místo konání: učebna kaligrafie 3. patro, Palác Lucerna, Štěpánská 61, 116 02 Praha 1
Cena: 100 Kč, 80 Kč pro členy ČJS
Workshop se uskuteční za podmínky přihlášení šesti a více účastníků.
Na workshopu se naučíte zjednodušené choreografie japonského tance josakoi, který doprovodí melodie tradiční lidové písně sóran buši. Tance ve stylu josakoi, pro něž jsou typické soustředěné energické pohyby, jsou rozšířené po celém Japonsku a jsou oblíbenou součástí japonských festivalů.

Podrobnosti >>>

Intenzivní letní kurz japonštiny

výuka japonštiny

Pro zájemce o japonštinu vypisujeme intenzivní letní kurz určený začátečníkům. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termín: 11. – 22. 7. (pouze ve všední dny Po až Pá)
Každý den kurzu proběhnou dvě vyučovací hodiny po 90 minutách:
1. hodina: 10,00 – 11,30, 2. hodina: 12,00 – 13,30 (celkem 20 lekcí po 90 minutách). Místo konání: Kulturní a informační středisko ČJS, Na Můstku 8/380, 110 00 Praha 1
Ceny kurzu: 4600 Kč, studenti/důchodci 4200 Kč, členové ČJS 4000 Kč.
Lektorky: Tereza Křížová, Andrea Roubíčková a Harumi Jamada

Podrobnosti >>>

Seminář džikjódžucu

jikyoujutsu

Srdečně vás zveme na seminář džikjódžucu, kterým vás opět provede pan Mikio Óki z Nagoji. Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Termíny: 1) 24. května 2016 od 13.30 (60 min.); cena: 80 Kč, pro členy ČJS 60 Kč
2) 24. května 2016 od 15.00 (90 min.); cena: 100 Kč, pro členy ČJS 80 Kč
Místo konání: Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8/380, Praha 1
Džikjódžucu je japonský systém jednatřiceti cviků, jejichž pravidelným praktikováním lze udržet v kondici jak vlastní tělo, tak i mysl. Pan Óki vás krátce seznámí s historií vzniku tohoto cvičení a názorně předvede většinu těchto cviků. V semináři se naučíte také základy akupresury a automasáže, a další způsoby neinvazivní podpory sebe uzdravování z oblasti energetické medicíny.

Protože si budete moci cviky vyzkoušet osobně pod vedením pana Ókiho, doporučujeme pohodlné oblečení s sebou.

Ukázka cvičení viz odkaz https://www.youtube.com/watch?v=H71twc2OoFc
Událost na FB https://www.facebook.com/events/718579424912084/

Platbu za seminář můžete provést buď převodem na náš účet 15338004/2700 (do zprávy pro příjemce, prosím, uvádějte „vaše příjmení džikjódžucu“. Nebo můžete platit hotově v naší kanceláři Na Můstku od pondělí do čtvrtka od 12 do 17 hodin.

Přednášky Tomáše Jurkoviče o japonské literatuře

tanizaki-prednaska

Srdečně vás zveme na dvě přednášky o japonské literatuře, věnované dílům Džun’ičiróa Tanizakiho a Harukiho Murakamiho, kterými vás provede Tomáš Jurkovič, dvorní překladatel beletrie Harukiho Murakamiho.
Čas a místo konání: 3. 5. a 10. 5. od 18.00, Kulturní a informační středisko Česko-japonské společnosti, Na Můstku 8, 110 00 Praha 1

Podrobnosti >>>

Odešel Isao Onoda

Dne 10. 4. 2016 odešel do japanologického nebe Isao Onoda, náš milovaný učitel na japanistice. Byl to on, který nás učil první japonské písničky, vařil s námi první japonská jídla, opravoval naše první eseje psané neohrabanou japonštinou.

Onoda Isao

Celý článek >>>

O prvních překladech japonské literatury do českého jazyka (přednáška)

preklady-prednaska

14. 4. 2016, 16.30

Místo: Knihovna na Vinohradech, Vinohradská 69, 120 00 Praha 2
Pořadatelé: Česko-japonská společnost, Knihovna na Vinohradech, Velvyslanectví Japonska v ČR
Přednáší Tomáš Jurkovič (v češtině).
Překladatel beletrie Harukiho Murakamiho pohovoří o kouzlu japonské literatury, seznámí vás s japonskými literárními díly, která vyšla knižně česky a s historií českých překladů. Představí rovněž do češtiny přeložené publikace, které se v současnosti dají zakoupit v knihkupectvích.
Vstup volný.
Hlásit se můžete na e-mailové adrese Knihovny na Vinohradech: knihovna@knv.cz
www.knv.cz
Další dvě přednášky Tomáše Jurkoviče připravuje Česko-japonská společnost na konec dubna a začátek května. Podrobnosti zveřejníme na našich stránkách v nejbližší době.

Dny japonské kultury v Muzeu hlavního města Prahy: Tajemství města Kjóta

origami

13. – 14. 4. 2016, 9.00 – 12.30

Místo: Muzeum hlavního města Prahy, Na Poříčí 52/1554, 180 00 Praha 8>
Pořadatelé: Muzeum hlavního města Prahy, Česko-japonská společnost, Velvyslanectví Japonska v ČR
Program určený studentům druhého stupně ZŠ a studentům SŠ.
Program: Přednáška o Japonsku a Kjótu (u příležitosti 20. výročí partnerství měst Praha a Kjóto). Dílny japonské kultury, ve kterých si děti vyzkouší japonskou hru fukuwarai, kaligrafii, naučí se používat hůlky, složí si origami, zazpívají japonské písničky a další.
Hlásit se můžete na stránkách Muzea hlavního města Prahy:
www.muzeumprahy.cz/tajemstvi-mesta-kjota

Česko-japonský koncert mladých hudebníků

Rádi bychom vás informovali o dvou koncertech českých a japonských hudebníků, které se uskuteční nejprve v Litomyšli, a pak v Praze. Volné vstupenky na koncert v Rudolfinu budou k vyzvednutí také v KIS ČJS Na Můstku 8/380 od 21. 3. v otevíracích hodinách.

Koncert Litomyšl

Podrobnosti >>>

Kurz strategické hry go pro začátečníky

Go je starobylá asijská desková hra, v níž spolu dva hráči soupeří o ovládnutí desky. Pro nezasvěceného může hra vypadat na první pohled všedně, mezi soupeři však přesto zuří hrozivé bitvy, kde jsou odvážné výpady střídány promyšlenými oběťmi kamenů, úskočnými triky, ale i nenadálými katastrofami.

Přijďte se tuto krásnou a zábavnou hru naučit i vy!

Go

Celý článek >>>

5 let po katastrofě

Bezmála dvacet tisíc životů vyhaslo během několika minut, miliony dalších byly navždy poznamenány. Higaši Nihon dai-šinsai, neboli Velká katastrofa Východního Japonska, vryla nesmazatelnou stopu do srdce i půdy Japonska. Modlíme se za mrtvé, soucítíme s postiženými – ale především se snažíme podpořit všechny, kdo to nevzdali, zatli zuby a Východní Japonsko vyhrabávají nikoliv z popela, ale z nánosu slaného bahna na polích i v duši.

Katastrofa v Tohoku rok pote

Celý článek >>>

Jak se chovat k japonskému meči a jeho údržba (přednáška)

Přednáška se uskuteční 15. března od 18.00 v KIS ČJS Na Můstku 8/380. O historii, současnosti a dalších zajímavostech týkajících se japonského meče pohovoří Bohumil Planka.
Vstupné 100 Kč, členové ČJS 80 Kč.
Přihlášky přijímáme na adrese office@japan.cz
Výtěžek z přednášky poputuje na dobročinný projekt Kaligrafie pro Motol, do kterého se Česko-japonská společnost zapojila.

Prednaska - pozvanka

Ninjutsu a skryté zbraně shinobi (přednáška)

17. března od 18.00 si můžete poslechnout přednášku Pavla Slavíka zaměřenou na bojové umění ve víceúčelovém sále Japonského informačního a kulturního centra, který nám laskavě zapůjčilo Velvyslanectví Japonska v ČR.
Vstup volný bez rezervace.

Ninjutsu

Dílna kaligrafie: styly tenšo, reišo a výroba razítka

Na 6. – 8. května připravujeme kaligrafickou dílnu pod vedením japonského mistra, určenou zájemcům, kteří již mají s kaligrafií nějaké zkušenosti. Přihlášky přijímáme do 17. března na adrese office@japan.cz
Cena dílny: 3000 Kč
Kaligrafie

Podrobnosti >>>

40. ročník soutěže Nihongo Benron Taikai
a soutěž v psaném japonském projevu

Jubilejní ročník soutěže Benrontaikai se letos koná 16. dubna od 13.00 do cca 17.00 v Mramorovém sále Paláce Lucerna. Rádi uvítáme jak účastníky, tak diváky (shrnutí jednotlivých projevů bude k dispozici v češtině).
Zájemci o účast v soutěži v mluveném i psaném projevu se mohou hlásit do 18. března.

Nihongo Benron Taikai

Podrobnosti, přihláška >>>